karpŚroda, 13 listopada 2013 karpImieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy karpOstatnia aktualizacja: 2013-11-07
logowanie
Login: Hasło:
reklama
współpraca
kluby
gadugadu arek 2745561 albert 7300154 mail biuro@carpstrong.eu arek@carpstrong.eu albert@carpstrong.eu  
reklama


ostatnio dołączyli
przemekt1szalom9mały_jżcprzemo1981kastor
reklama
statystyki
Ilość odwiedzin: 1082067
Ilość odwiedzin dziś: 100
Ilość użytkowników: 762
reklama
wiadomości
karpieWarto wypuszczać !
Zasada "Złów i Wypuść" czyli na matę i do wody! Temat znany i wiele razy poruszany na wielu portalach ale zawsze aktualny! Z angielskiego "Catch and Release"  (C&R) pochodzi  z bogatych tradycji wędkarskich krajów zachodnich, jako nie budzący wątpliwości, najbardziej naturalny sposób postępowania wędkarzy ze złowionymi rybami.  Związane z wędkarstwem przynoszenie ryby do domu, jest wypaczeniem tego hobby. Bardzo to znamienne właśnie w Polsce, gdzie zbyt łagodne przepisy w zakresie limitów zabieranych ryb oraz zwykła bezmyślność i pazerność doprowadziły (między innymi) do nadmiernego wyeksplatowania wód przez wędkarzy (i nie tylko), dlatego:
 "Limituj zdobycz", a nie "zdobywaj limit"

Warto samemu zastanowić się 

nad losem polskich łowisk.

Warto wypuszczać! 


Zdaję sobie sprawę, że po przeczytaniu kilku informacji nikt, kto do tej pory tego nie robił, nie zacznie nagle wypuszczać ryb, do tego trzeba się przekonać. Ta decyzja musi niejako wyjść od nas samych. Jednak sytuacja nad naszymi wodami tego wymaga, coraz większa presja wędkarska, kłusownictwo, zanieczyszczenie środowiska - to wszystko powoduje, że wprowadzanie tej zasady i 
zmiana mentalności wędkarzy to sprawa nadrzędna!

Zacznijmy od małych kroków, jeśli regulamin PZW (ludzie, którzy go napisali nie są nieomylni) mówi, że możemy zabrać np. 3 szt. danej ryby na dobę - zabierzmy jedną, a następnym razem, będziemy mieli okazję złowić te dwie, które wypuściliśmy, sami dojdziemy do tego że:
 Wypuszczanie wszystkich ryb naprawdę ma sens!  
Mata - podstawowe, obowiązkowe wyposażenie Należy pamiętać, że mata nie może być sucha


Zasada 'złów i wypuść' składa się szeregu czynności:

Obowiązkowo przy stosowaniu zasady C&R należy używać maty karpiowej, dobrze jest użyć clinika do dezynfekcji ran (uważając tylko, by nie dostał się pod skrzela), z rybą należy obchodzić się bardzo ostrożnie, fotografowanie tylko nad matą, należy skrócić do minimum czas, w jakim ryba jest poza swoim środowiskiem. Również  sam moment wypuszczania jest istotny - to nie rzucanie rybą w wodę, rybę ustawiamy w wodzie trzymając delikatnie za ogon, niekiedy trzeba rybę dotlenić, czyli wykonać kilka ruchów w tył i w przód, ryba po chwili odpłynie sama.  Jeśli wypuścimy rybę  będziemy mieli okazję złowić ją ponownie!
 Radość z wypuszczania złowionej ryby


 jest większa jak w momencie jej podebrania!
Zasada "złów i wypuść"  dla mnie osobiście to nie moda czy określenie czynności, które robimy nad wodą, to sposób postępowania - bycia nad wodą, nastawienie do wędkarstwa, do naszego hobby, do środowiska. Zasada ta nie jest  tylko metodą, powinna zakorzenić się w naszej mentalności,
efektem będą wody pełne ryb!Jeśli chcemy łowić duże okazy w naszych łowiskach, musimy wypuszczać również te małe, nie jest to bez znaczenia dla populacji ryb w naszych wodach.


 


Zachęcam każdego do wprowadzenia tej zasady w życie -


Naprawdę Warto Wypuszczać!


Czytaj wiecej Kliknij
karpie - aktualności
CENNIKOCHRONA PRAW OSOBOWYCHREGULAMIN PORTALUREGULAMIN FORUM