karpSobota, 9 kwietnia 2016 karpImieniny: Mai, Marcelego, Wadima karpOstatnia aktualizacja: 2015-09-03
logowanie
Login: Hasło:
reklama
współpraca
kluby
gadugadu albert 7300154 mail 501-780-671   albert@carpstrong.eu  
reklama

ostatnio dołączyli
iwonkak12@wp.pltyberxcarpTomForModoliverLee76
reklama
statystyki
Ilość odwiedzin: 2185049
Ilość odwiedzin dziś: 253
Ilość użytkowników: 774
artykuły
karpieKULKI PROTEINOWE domowym sposobem

 

Witam wszystkich serdecznie.Wielu początkujących karpiarzy zadaje często wiele pytań jak robić kulki proteinowe. Postaram się wam w miarę możliwości przybliżyć ten temat. Początki jak wszystkie nie zawsze są udane, ale myślę że dzięki temu pozwoli wam to uniknąć błędów, jakie mnie się zdarzały podczas przygody z kulkami proteinowymi. Myślę że wielu z was chciałoby zrobić swoje kulki, ale nie bardzo wie jak się do tego zabrać. Łatwiej i wygodniej jest kupić gotowe kulki, często za o wiele niższą cenę niż zrobienie swoich. Warto zadać sobie pytanie: Jeśli cena niektórych kulek jest tak niska to, jaki jest skład i jakość owych kulek.Ale na to pytanie odpowiedzcie sobie już sami. Każdy ten, który robi swoje kulki wie że nic tak nie cieszy jak złowienie karpia na własnej produkcji kulek, jest to dla mnie jedna z tych rzeczy gdzie bez udziału kulek proteinowych karpiarstwo raczej nie miałoby sensu. Dlatego chciałbym zachęcić was wszystkich do robienia swoich własnych kulek. Wystarczy trochę chęci, pomysłu oraz własnej kombinacji a na pewno da wam to wiele przyjemności i satysfakcji gdzie złowiona przez was ryba i przyjemność walki z nią napewno wam to wynagrodzi. W pierwszych krokach zdarzają się podstawowe błędy, jednak aby ich uniknąć postaram się wam przybliżyć fakty i mity z tym związane. Przed zakupem niezbędnych produktów i przystąpieniem do robienia kulek warto się zastanowić, co tak naprawdę chcemy zrobić. Czy mają to być kulki o zapachach rybnych tak zwane" śmierdziele" czy kulki owocowe, czy mają to być kulki na wiosnę, lato czy też jesień? Jest to istotne między innymi w doborze składników oraz proporcji, jakie w danej kulce zastosujemy do okresu w jakim będziemy łowić, ale to już kolejny temat na artykuł o tym zagadnieniu. Kolejną sprawą jest jak będziemy suszyć kulki, w jakim okresie je robimy czy bezpośrednio przed zasiadką karpiową czy też zimową porą na wiosnę. Jeśli np. zimą to, aby uniknąć popsucia się kulek możemy dodać konserwant, wysuszyć je na kamień, zamrozić, są jeszcze inne sposoby jak np.: sól i inne. Pamiętajmy jednak, że jak mrozimy kulki to rozmrażamy je tylko jeden raz więc proponuję mrozić mniejsze porcje. Suszymy stopniowo, powoli tak aby uniknąć popękania. Wskazane jest by zaopatrzyć się w siatkę do suszenia bądź inny dobrze wentylowany pojemnik tak, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Narzędzia i przyrządy, które ułatwią nam pracę:

• Miska, wiaderko                                                                                                                     

• Waga
• strzykawka do dozowania
• mikser, młynek
• pistolet, do wyciskania wałków bądź inne urządzenie
• roler
• garnek do gotowania
• maszynka gazowa bądź inne urządzenie
• sito
• folia
• skrzynka bądź pudlo kartonowe
• własne chęci Smile

Proponuję na początek zaopatrzyć się w gotowy mix (niekoniecznie tani) nie więcej niż 1kg oraz pozostałe składniki, najlepiej przy kombinowaniu własnych przepisów proponuję dodawać składniki do mniejszej ilości mieszanki.Po uprzednim rozważeniu ich na wadze gramowej (zapisujemy wszystkie proporcje dokładnie) wszystkie suche komponenty mieszamy razem. Natomiast do jajek dodajemy wszystkie płynne składniki. Pamiętajmy dodajemy suchą dobrze wymieszaną mieszankę do płynnej nie odwrotnie. Powoli dosypując i mieszając ze sobą wszystkie składniki aż powstanie nam ciasto o plastycznej konsystencji. Na tym etapie musicie ocenić już sami czy ciasto jest gotowe. Po wyrobieniu ciasta zawijamy je w folie i odstawiamy na około 15 min (w zależności od składu mieszanki).Po upływie czasu mamy ciasto gotowe do rolowania. Wkładamy je do urządzenia przycinamy końcówkę na odpowiednią średnicę rolera, wałek średnio powinien być cieńszy od rolera o 3 mm, ale z tym bywa niestety różnie (zależy to też od rodzaju mixu jego konsystencji). Ja osobiście nie wyciskam ciasta pistoletem, gdyż jest to bardzo ciężkie zadanie i graniczy z cudem by go nie połamać. Polecam maszynkę elektryczną takiej osobiście używam, ale mam też bardzo dobry i prosty sposób na robienie wałków. Zrobiłem proste urządzenie kawałek twardej sklejki, do której na krawędziach przykręciłem dwie listewki o odpowiedniej grubości.Na zasadzie wałka roluje ciasto i jest bardzo szybki i skuteczny sposób.

 

 

 

Układamy walki na rolerze i kilkoma ruchami dociskając wałki rolujemy kulki. Następnie wkładamy je do garnka z gotująca się woda, po wypłynięciu kulek na powierzchnie jeszcze gotujemy je około 2 min.Wyjmujemy je sitkiem na ręcznik bądź tekturę obracając je, co jakiś czas tak, aby gorące kulki nie sparowały i mogły ostygnąć. Mam nadzieję, że przybliżyłem wam po krótce mój sposób na domowe robienie kulek proteinowych. Życzę wszystkim powodzenia i rekordowych karpi i amurów.

Pozdrawiam
Siebert Arkadiusz
Do zobaczenia nad wodą.

 

 

PRZEPIS NA KULKI W ZAKŁADCE ARTYKUŁY KULKI PROTEINOWE

 

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

CENNIKOCHRONA PRAW OSOBOWYCHREGULAMIN PORTALUREGULAMIN FORUM