karpWtorek, 15 marca 2016 karpImieniny: Delfiny, Longina, Ludwiki karpOstatnia aktualizacja: 2015-09-03
logowanie
Login: Hasło:
reklama
współpraca
kluby
gadugadu albert 7300154 mail 501-780-671   albert@carpstrong.eu  
reklama

ostatnio dołączyli
iwonkak12@wp.pltyberxcarpTomForModoliverLee76
reklama
statystyki
Ilość odwiedzin: 2142179
Ilość odwiedzin dziś: 35
Ilość użytkowników: 774
artykuły
karpieŻyłka czy plecionka, wędka sztywna czy miękka


KOMPLETOWANIE  KARPIOWEGO SPRZĘTU 

Wymiana doświadczeń.

 


Żyłka czy plecionka. Akcja i klasa wędziska.Kiedy powinniśmy zastosować żyłkę a kiedy plecionkę.   Pytanie, które  często może dręczyć początkujących karpiarzy? Jaką wędkę zastosować miękką czy sztywną. Trudno w kilku zdaniach rozstrzygnąć ten problem. Kilka rad na początek.

Żyłka - dzisiaj zastosowane nowoczesne technologie pozwoliły wyprodukować żyłki specjalistyczne do połowu konkretnych gatunków ryb, m.in. do połowu karpi.


Charakteryzują się dużą wytrzymałością liniową, podwyższoną wytrzymałością na węzłach, niewielką rozciągliwością, odpowiednim maskującym kolorem, są zabezpieczone przed starzeniem, ale przede wszystkim są także odporne na przetarcie.

Plecionka - to w dalszym ciągu jeszcze udoskonalany wynalazek ostatnich lat. Chodzi tutaj o rodzaj, ilość i gęstość splotu mikrowłókien , ale także o przekrój linki - płaski lub kolisty. Charakteryzuje się niesamowitą wytrzymałością w stosunku do swojej średnicy, odpornością na przetarcie, całkowitym brakiem rozciągliwości. Niewiele jednak wiemy jak układa się na dnie, czy faktycznie tonie a i kolory są nie zawsze maskujące .Minusem jest też cena.

Analizując podstawowe informacje o właściwościach użytkowych żyłki i plecionki trudno podjąć decyzję co kupić aby skutecznie łowić.   Najlepszym rozwiązaniem to posiadanie w swoim ekwipunku zapasu żyłki i plecionki, a do naszych kołowrotków karpiowych dodatkowych szpul.


Głównym kryterium przy wyborze linki głównej na kołowrotku jest rodzaj łowiska, na którym zamierzamy wędkować (tu nam na myśli czy jest to rzeka, jezioro, glinianka, żwirownia i oczywiście ilość znajdujących się w nich zawad podwodnych oraz roślin). Jeżeli jest to rzeka i zamierzamy łowić w silnym nurcie to odradzam zastosowanie plecionki ,gdyż nawet najmniejsze gałązki i patyki potrafią zrobić bardzo efektowne branie. Natomiast  łowiąc na jeziorach w trudnych warunkach zdecydowanie polecam i zachęcam do stosowania plecionek. Ta sama sytuacja jest gdy mamy żwirownie czy gliniankę w której panują niedostępne warunki takie jak podwodne zawady, zatopione drzewa czy gałęzie lub bardzo gęsta roślinność. W tych przypadkach plecionka jest niezbędna, ponieważ pozwoli nam zatrzymać rybę, która szarżuje w ukrytą przeszkodę. Plecionka również jest niezbędna w sytuacjach kiedy łowimy na dużych odległościach od 80 m do 300 metrów.

Plecionka jest nierozciągliwa i pozwoli nam zaobserwować każdy kontakt ryby z przynętą. W przypadku żyłki sprawa jest trochę inna ,gdyż na tak dużych odległościach ryba, która chwyci przynętę potrafi odpłynąć nawet kilka metrów a sygnalizator nie drgnie. Stosując plecionkę nie zapominajmy o dowiązaniu do niej jako strzałówki kilku metrów żyłki, która zapobiegnie częstemu spinaniu się ryb i przerywaniu im pysków przy silnym zacięciu. Rozciągliwość żyłki zamortyzuje to silne zacięcie.

Pozostaje nam problem o jakich parametrach wędzisk będziemy używać na naszej zasiadce.

 W przypadku stosowania wędzisk miękkich o akcji parabolicznej lub miękkiej szczytówce  np. od 2 - 2,5 lb z całą odpowiedzialnością możemy założyć plecionkę. / dla przypomnienia lb to jednostka masy-  lb. to funt -1lb=16 oz = 0,4536 kg a oz to uncja = 28,35 g/

 Musimy pamiętać także o tym czy nasze wędki są przystosowane do stosowania plecionki. Mam na myśli jakość przelotek jakich producent użył przy produkcji kijów. W dzisiejszych czasach większość produkowanych wędzisk jest już przystosowana do żyłek i plecionek lecz proponuje się upewnić czy nasza wędka ma takie możliwości. Często zastanawiamy się jaką wędkę wybrać? Jest to problem, który dręczy karpiarzy od zawsze. Mamy nieraz swoje upodobania i lubimy łowić na wędki sztywne a inni lubią łowić na miękkie. Więc wędki mają różne parametry. Kije mogą mieć akcje szczytową, progresywną jak i paraboliczną. Musimy wiedzieć jaką wędka ma krzywą ugięcia i jaką akcję a wtedy będziemy mogli oczekiwać określonej pracy podczas holu jak i podczas wyrzutu zestawu.

Jeżeli chodzi o akcję szczytową to kije charakteryzujące się taką akcją są w stanie precyzyjnie i daleko umieścić nasz zestaw. Ale nie są wędkami, które dają nam dużo przyjemności podczas holu.

Parabolik to taki kij który nie pozwala na zbyt dalekie rzuty ale w zamian daje nam dużą przyjemność podczas holu.


Akcja progresywna to taka która łączy w sobie parabolika jak i wędkę o akcji szczytowej.Oczywiście również to zależy od producenta karpiówek ,ponieważ każdy z nich dane parametry uzyskuje w inny sposób technologiczny i z innej klasy kompozytu i tym samym wędki o tych samych parametrach lecz innych producentów różnią się od siebie. Ta sama sprawa dotyczy  żyłek i plecionek. Dlatego przez zakupem wędziska lub linek proponuję poradzić się kolegi wędkarza łowiącego karpie lub zadać pytanie na forum internetowym lub portalu karpiowym.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą

Albert Chojnacki

 

 

CENNIKOCHRONA PRAW OSOBOWYCHREGULAMIN PORTALUREGULAMIN FORUM