karpSobota, 9 kwietnia 2016 karpImieniny: Mai, Marcelego, Wadima karpOstatnia aktualizacja: 2015-09-03
logowanie
Login: Hasło:
reklama
współpraca
kluby
gadugadu albert 7300154 mail 501-780-671   albert@carpstrong.eu  
reklama

ostatnio dołączyli
iwonkak12@wp.pltyberxcarpTomForModoliverLee76
reklama
statystyki
Ilość odwiedzin: 2184928
Ilość odwiedzin dziś: 219
Ilość użytkowników: 774
artykuły
karpieROŚLINNOŚĆ WODNA

ROŚLINNOŚĆ WODNA

 

Rośliny wodne możemy podzielić na klika grup, ja chciałbym przybliżyć kilka najczęściej spotykanych przez nas na rybach. Wielu wędkarzy gdy ściąga swój zestaw, widzi go oblepionego przez wszelkiego rodzaju roślinność. Nikt z nas nie zastanawia się nawet co to za roślina i co może wynikać z faktu, sąsiedztwa tej rośliny. Oczywiście zdarza się zahaczenie jej podczas zwijania zestawu, ale czasami nasz zestaw leży właśnie dokładnie między nimi. Jeżeli nasz zestaw leży właśnie w pobliżu ich możemy wywnioskować jakie mamy podłoże i jakie występują tam warunki. Co również wiąże się z występowaniem i żerowaniem w takich miejscach ryb.

Rośliny pływające:

Rośliny te unoszą się na powierzchni wody, zaciemniają częściowo zbiornik, co może dać rybą doskonałe schronienie i poczucie bezpieczeństwa, wychwytują nadmiar soli mineralnych, są miejscem przebywania narybku i drobnych zwierząt wodnych.

Osoka aloesowata

Osoka aloesowata

Pływacz zwyczajny

Rzęsa trójrowkowa

Żabiściek pływający


Rośliny głębokiej wody:

Grupa ta obejmuje rośliny całkowicie pogrążone w wodzie oraz o wystających nad wodę liściach i kwiatach. Odgrywają one bardzo istotną rolę w natlenieniu wody i oczyszczaniu z zawiesin i składników pokarmowych. Takie miejsca są doskonale natlenione co przyczynia się do częstych odwiedzin ryb w poszukiwaniu pokarmu i natlenienia swoich skrzeli. Żyjące w wodzie ryby potrzebują tych roślin jako miejsca rozrodu.

Jaskier wodny

lilia wodna

Moczarka kanadyjska

Rogatek sztywny

Wywłócznik kłosowy


Rośliny przybrzeżne:

Większość roślin tej strefy lubi cieplejsze stanowiska i zmienny poziom wody: 50-10 cm głębokości. Rośliny rozrastają się szybko i swoimi korzeniami wychwytują z wody nadmiar soli mineralnych. Pobliże takich roślin jest doskonałym miejscem na wędkowanie właśnie wczesną wiosną gdzie woda szybko się nagrzewa.

Grążel żółty

grzybienie_biale

Grzybieńczyk wodny

Kotewka orzech wodny

rdest_ziemnowodnyRośliny bagienne:

Są to rośliny rosnące na granicy wody z lądem, gdzie następują wahania stanu wody od 10 cm głębokości do 15 cm ponad lustro wody. Podłoże nasycone jest wodą. Rośliny te stanowią łagodne przejście od roślin wodnych do roślin typowo lądowych. Pas tej roślinności okalający zbiornik hamuje dostawanie się do wody zanieczyszczeń z otaczającego gruntu. Co tym samym daje nam część zbiornika o bardzo dużej przeźroczystości i czystości wody. W pobliżu takich miejsc ryby często pokazują się po zachodzie słońca w poszukiwaniu drobnych mieszkańców akwenu w celu ich skonsumowania.

Tułacz sercowy

Wiązówka błotna

Wśród takich roślin karpie i amury tworzą sobie coś w rodzaju swoistej stołówki. Bardzo często między roślinami można zaobserwować ścieżki żerowania ryb. Ryby przybywają tam w celu znalezienia drobnych organizmów takich jak ochotka i inne tego typu larwy. W płytszych częściach zbiornika karpie poszukują ikry innych gatunków ryb co daje im dużą porcje białka i stanowi ich przysmak. Wczesną wiosną przybywają w takie miejsca amury, które z kolei poszukują kiełków i pędów młodych roślin co jest ich podstawowym pokarmem w tym okresie czasu. W pobliżu nowo wyrastających roślin znajduje się wiele pozostałości po ich przodkach co z kolei jest pokarmem dla wszystkich ślimaków które odżywiają się szczątkami organicznymi. Ślimaki i szczeżuje oblepiają rośliny i tworzą skupiska, a jak wiadomo, ślimaki są przysmakiem karpi co również powoduje ich częste odwiedziny w sąsiedztwo roślin. Dlatego uważam, że obserwacja roślin i budowy zbiornika może niekiedy mięć kluczowe znaczenie podczas wyboru naszego stanowiska.

Pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą

Albert Chojnacki


 

CENNIKOCHRONA PRAW OSOBOWYCHREGULAMIN PORTALUREGULAMIN FORUM