karpPoniedziałek, 14 marca 2016 karpImieniny: Dalii, Leona, Matyldy karpOstatnia aktualizacja: 2015-09-03
logowanie
Login: Hasło:
reklama
współpraca
kluby
gadugadu albert 7300154 mail 501-780-671   albert@carpstrong.eu  
reklama

ostatnio dołączyli
iwonkak12@wp.pltyberxcarpTomForModoliverLee76
reklama
statystyki
Ilość odwiedzin: 2141609
Ilość odwiedzin dziś: 259
Ilość użytkowników: 774
artykuły
karpieWywiad z Pawłem Szewcem

 

1. NA POCZĄTEK PROSIMY KILKA SŁÓW O SOBIE?

Nazywam się Paweł Szewc i mieszkam obecnie w okolicach Milicza, gdzie prowadzę swoją firmę Natural Bait.


2. CO SKŁONIŁO CIĘ DO ZAINTERESOWANIA SIĘ KARPIOWANIEM?

W sumie to same karpie mnie do tego skłoniły. Kiedy siedziałem na zasiadce oczywiście łowiłem wtedy leszcze, to czasem miałem to upragnione branie karpia i już wtedy chciałem mieć brania tylko karpi ponieważ były bardzo trudne do skuszenia się na moją przynętę. Wtedy jeszcze nie wiedziałem że można łowić i mieć brania samych karpi. Karpiarzy wtedy praktycznie w Polsce nie było ale mimo tego dążyłem do tego aby łowić karpie. I w sumie tak się to zaczęło, a kiedy przyszły czasy łowienia na kulki to ta pasja karpiarza pochłonęła mnie do reszty.


3. CO DAJE TOBIE KARPIOWANIE?

Wielką przyjemność mimo, że karpiowanie to także ciężka praca. To wspaniałe uczucie obcować z przyrodą i polować na te największe i zarazem bardzo trudne ryby. Obecnie karpiowanie to także mój sposób na życie i przyjemna praca. Ciężko było do tego dojść ale nie żałuję włożonego trudu w zasiadki, ponieważ to w tej chwili procentuje.  


4. JAKIE MASZ NAJCIEKAWSZE WSPOMNIENIA Z TWOICH PIERWSZYCH WYPRAW KARPIOWYCH I DLACZEGO?

Z pewnością hol swojego pierwszego kilkunastokilogramowego karpia. Było to 15 lat temu ale nadal ta zasiadka pozostaje w mojej pamięci. To była wspaniała walka i wielki sukces. To wtedy się wszystko zaczęło cała wielka przygoda z karpiowaniem. Wówczas przekonałem się że dużego karpia trzeba sobie wypracować, wynęcić i wysiedzieć.


5.JAKIE BYŁY TWOJE WZORCE I SKAD CZERPAŁES WIEDZE O POŁOWIE KARPI?

Typowych wzorców nie miałem aczkolwiek wielką uwagę przykładałem co do rad anglików. Oni byli i nadal są dużo przed nami, jeśli chodzi o karpiowanie. Wiedzę czerpałem z pojedynczych artykulików, które od czasu do czasu pojawiały się w czasopismach wędkarskich ale tak naprawdę uczyłem się sam metodą prób i błędów. Miesiące przesiedziane nad wodą uczą bardzo dużo i jeśli posiadamy podstawową wiedzę o karpiowaniu to nauka tylko w praktyce. Wtedy niestety nie miałem się od kogo uczyć ale dla chcącego nic trudnego.


6. JAK TWOIM ZDANIEM ZMIENIALO SIĘ KARPIARSTWO NA PRZEŁOMIE CZASU?

Bardzo dużo się zmieniło. Rynek jest wręcz przesycony sprzętem karpiowym. Można teraz dostać wszystko a jak zaczynałem moją przygodę z karpiowaniem to nawet worek karpiowy i matę szyło się samemu.


7. TWOJE ULUBIONE ZESTAWY KARPIOWE (WADY ZALETY)

W sumie tak naprawdę nie mam ulubionych zestawów karpiowych. Myślę że tu największą rolę odgrywa łowisko, rodzaj dna i inne czynniki. Na tej podstawie dobieram zestaw końcowy a nigdy odwrotnie. Na pewno z uwagi na wygodę często łowię na zestawy z bezpiecznym klipsem oraz z agrafkami do szybkiej wymiany przyponu, który przecież jest najważniejszy. Ale jak pisałem wcześniej to wszystko może się zmienić bezpośrednio na łowisku.


8. JAKIE SĄ TWOJE ULUBIONE ZESTAWY, AROMATY I PRZYNĘTY?


Tutaj można napisać że te które są skuteczne. A więc zestawy które mnie nie zawodzą podczas np. holu. Co do aromatów to na pewno mieszanki zapachowe takie jak truskawka-ryba, czarna porzeczka-ryba, mieszanki ziołowe. Stosowanie danego aromatu jest także zależne od pory roku oraz zbiornika i w zależności co tam się sprawdza to stosuję.


9. CZY JEST TWOIM ZDANIEM JAKAŚ WODA W POLSCE W KTOREJ PŁYWAJĄ NAPRWDE DUŻE KARPIE I AMURY?

Trudno napisać , że nie bo z pewnością takie wody są. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę że takich ryb jest bardzo mało i dlatego niema zgłoszeń ryb powyżej np. 30kg. Mam nadzieję że się doczekamy, że złowienie trzydziestki w Polsce nie będzie nikogo dziwić. Jednak musimy najpierw zadbać o nasze wody a wtedy na pewno będą w nich pływały ogromne okazy.


10. NA, JAKICH ZBIORNBIKACH NAJBARDZIEJ LUBISZ ŁOWIĆ?

Bardzo lubię łowić na gliniankach, gdyż w swojej okolicy dość sporo ich było. Lubię także duże zbiorniki zaporowe, gdyż w sumie na dużej zaporówce uczyłem łowić się karpie. Zbiornik ten miałem praktycznie pod nosem i całe lata spędzałem nad jego brzegami doskonaląc swoje metody połowu. Woda ta nie rozpieszczała mnie, dlatego mam wielki szacunek do dużych zaporówek, tam po prostu trzeba wypracować sobie rybę. Jednak jak już przyjdą wyniki to satysfakcja jest podwójna. Dlatego lubię łowić w zaporówkach bo to trudne wody. Bardzo lubię także łowić w rzekach tam jest wspaniała atmosfera i ta dzikość powala na kolana po prostu.


11. JAKĄ WYPRWE KARPIOWĄ WSPOMINASZ NAJBARDZIEJ W MINIONYM SEZONIE?

Z pewnoscią dwie wyprawy na Rybnik w styczniu oraz w marcu. W styczniu ponieważ były naprawdę trudne warunki wraz ze śniegiem a ja po prostu lubię nowe wyzwania. Chyba jednak najlepsza była zasiadka nad Rybnikiem w marcu. Mieliśmy naprawdę 4 pory roku i ogólnie bardzo trudne warunki pogodowe, które spowodowały, że niemal zalany był mój namiot. Mimo tego mieliśmy sporo brań a nagrodą było kilka naprawdę pięknych karpi. 


12. CO SĄDZISZ O NOWO POWSTAŁYM PORTALU KARPIOWYM CARPSTRONG?

Bardzo dobrze, że powstają kolejne portale propagujące wędkarstwo karpiowe. To dobry znak na przyszłość. Bardzo pozytywnie oceniam portal Carpstrong, trzymać tak dalej.


13. JAKI JEST TWÓJ REKORDOWY CYPRINUS?

Szczerze mówiąc nie lubię tego pytania. Uważam że niema to w karpiowaniu żadnego znaczenia bo po co wiedzieć kto jak dużego karpia złowił co komu to da?. Nawet jeśli ktoś odpowie na to pytanie to i tak inni karpiarze dopowiedzą sobie sami czy to prawda czy też nie, choć tak naprawdę nie mając pojęcia i nie znając prawdy. Staram się łowić karpie i czerpać z tego przyjemność a nie bić wszelkie rekordy. Złowiłem wiele wspaniałych karpi i wcale nie czuję chęci podzielenia się wiadomością o ich masie wszystkim dookoła bo nie oto chodzi w karpiowaniu. Łówmy karpie z przyjemności a nie dla ich masy.


14. PODCZAS WYPRAW KARPIOWYCH CZĘSTO ZDARZA SIĘ ŁAPAĆ TAKŻE AMURY.CZY ZŁOWIŁEŚ PODCZAS TAKIEJ WYPRAWY AMURA, KTÓRY ZAPADŁ TOBIE W PAMIĘĆ I DAŁ CI SATYSFAKCJE PODCZAS HOLU?


Taka amurowa przygoda to zawody w Starym Sączu ładnych kilka lat temu. Był to maraton karpiowy PTK. Wtedy udało mi się złowić kilka pięknych sztuk, które dały nam zwycięstwo i chyba to z amurami wspominam najczęściej.


15. JAKIE SĄ TWOJE PLANY NA PRZYSZŁY SEZON KARPIOWY 2010?

Plany sa duże jednak z tego powodu, że większość mojego czasu poświęcam na prowadzenie swojej firmy Natural Bait z planami może być różnie.  Zbyt wiele spraw na głowie mam w tym sezonie więc na pewno nie będę mógł poświęcić tyle czasu karpiom co w zeszłym sezonie. Mam jednak nadzieję, że uda mi się połowić na dużej zaporówce oraz na Odrze. Reszta okaże się już w trakcie sezonu.


16. JAKIE MASZ RADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH KARPIARZY?

Dla młodych można mieć tylko jedną radę aby trwali w tym co robią do końca i się nie poddawali. Przede wszystkim niech będą cierpliwi a z pewnością to doprowadzi ich do sukcesów.


17. CZY CHCIAŁBYŚ JESZCZE COŚ DODAĆ?

Chciałbym pozdrowić wszystkich przyjaciół karpiarzy portal Carpstrong oraz wszystkich tych co łowią z wielką pasją i wypuszczają złowione ryby.

Do zobaczenia nad wodami.

 

CENNIKOCHRONA PRAW OSOBOWYCHREGULAMIN PORTALUREGULAMIN FORUM