karpWtorek, 15 marca 2016 karpImieniny: Delfiny, Longina, Ludwiki karpOstatnia aktualizacja: 2015-09-03
logowanie
Login: Hasło:
reklama
współpraca
kluby
gadugadu albert 7300154 mail 501-780-671   albert@carpstrong.eu  
reklama

ostatnio dołączyli
iwonkak12@wp.pltyberxcarpTomForModoliverLee76
reklama
statystyki
Ilość odwiedzin: 2142226
Ilość odwiedzin dziś: 39
Ilość użytkowników: 774
łowiska
karpieJEZIORO STRZESZYŃSKIE

JEZIORO STRZESZYNSKIE
Położenie i charakterystyka jeziora Poznań. Występujące gatunki ryb : sieja, sielawa, węgorz, szczupak, karaś złocisty, karaś srebrzysty, lin, leszcz, krąp, ukleja, płoć, wzdręga, kiełb, ciernik, karp, amur biały. Powierzchnia: 40 ha. Głębokość : maksymalna-16,5m; średnia-6,8m. Długość: maksymalna-1280m; szerokość 540m. Konfiguracja dna: zróżnicowana, z rozległymi partiami wypłyconymi przy północnym brzegu jeziora. Charakter dna: z wyjątkiem przybrzeżnego wąskiego pasa obrzeza z miejscami piaszczystym dnem, większość dna jest pokryta osadami organicznymi o miąższości od 30 do 70 cm. Roślinność wynurzona: wokół jeziora z wyjątkiem plaży dominuje trzcina i pałka wąskolistna, dochodząca w partii dopływu i przypływu do kilkunasto metrowej szerokości, w zachodniej części turzyce i kłoć Wierzchoniowa. Roślinność zanurzona: sięga do głębokości 3m tworząc bujnie rozwinięte łąki podwodne, złożone głównie z wywłócznika, rogatka, rdestnic i mchów wodnych. Roślinność o liściach pływających: tworzy niewielkie skupienia grążela żółtego i grzybienia białego, silnie rozwinięte w części jeziora, zwanej Strzeszyńskie Małe. Przeźroczystość wody: duża, waha się od 1,3m latem do 6,2m zimą, okresowo tylko przy zakwitach fitoplanktonu (sinice i zielenice) spada do ok. 50cm.


Opis jeziora.
Zbiornik ma kształt nieregularny i składa się z wyraźnie oddzielonych groblom i pasem krzewów, dwóch części właściwego Jeziora Strzeszyńskiego i oczka zwanego Strzeszyn Mały, łączącego się krótkim kanałem. Jezioro leży w dorzeczu rzeki Bogdanki, która wpływa do jeziora z pobliskiego jeziora Psarskie i stanowi odpływ do zbiornika Rusałka. Przy północnym brzegu zbiornika zlokalizowano w 1967r. Duzy ośrodek rekreacyjny z plażą i zapleczem na 10.000 osób. Przy szosie znajdują się parkingi strzeżone oraz pola biwakowe. Brzeg północny jest zalesiony i łagodnie opada, pozostałe obrzeza porastają lasy mieszane. Główna przyczyna eutrofizacji jeziora jest nadmierna rekreacja nad jego brzegami oraz spływ zanieczyszczeń z części miejscowości Strzeszyn.
Warunki wędkowania.
Jezioro należy do ogólno dostępnych zbiorników znajdujących się w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego. Jest dla członków PZW udostępnione do wędkowania przez cały rok z brzegu i środków pływających, również w porze nocnej. Warunki do wędkowania z wyjątkiem dni wolnych od pracy bardzo dobre. W pogodne dni weekendowe zakłóca hałas, pływanie i sporty wodne (rowery, łozie, kajaki) licznie wypoczywających mieszkańców Poznania. Do szczególnie atrakcyjnych ryb łowionych w jeziorze Strzeszyńskim, należą bardzo duże okazy karpia.

 

 

CENNIKOCHRONA PRAW OSOBOWYCHREGULAMIN PORTALUREGULAMIN FORUM